برای مشاهده روی کلید پخش کلیک کنید

ویدیویی کوتاه از معرفی چوکا

cropped-logo-copy-min.jpg
معرفی مجموعه

شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران(چوکا) یکی از قدیمی ترین و با ریشه ترین کارخانه های کشور در حوزه صنعت سلولزی می باشد. این مجتمع در سال ۱۳۵۲ با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ووزارت کشاورزی و عمران روستایی تاسیس و عملیات اجرایی و ساختمانی اش در سال ۱۳۵۷ به پایان رسید. این کارخانه در 5 کیلومتری جاده رضوانشهر به تالش و درکنار جنگل های وسیع شمال کشور قرار دارد و در زمینی به مساحت یکصد هکتار به منظور ایجاد و بهره برداری از خطوط تولید صنایع سلولزی و واحدهای وابسته به آن و هم چنین احیای جنگل های استان گیلان تاسیس گردید.

شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران با تولید شش محصول نهایی یکی از کارخانجات با تنوع محصول بالا در نوع خود می باشد. کاغذ سوپر کرافت – خمیر کرافت – کاغذ کرافت – کاغذ فلوتینگ – کاغذ تست لاینر – کاغذ لاینر، نئوپان، کود آلی هوموس و تخته چند لایه جزو محصولات اصلی این مجتمع عظیم تولیدی – صنعتی می باشد. محصولات چوکا حدودا 7% سهم بازار را در اختیار دارد.

53% سهام این شرکت متعلق به شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) و 47% سهام آن متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری می باشد. شرکت چوکا از شرکتهای وابسته به هلدینگ سلولزیِ تاپیکو و شستا است.

مطابق طراحی، صنایع چوب و کاغذ ایران(چوکا) برای تولید کاغذ کرافت می بایست از 80% مخلوط چوبهای جنگلی و 20% خمیر الیاف بلند وارداتی استفاده نماید که افزایش تولید و نیاز روزافزون به چوبهای جنگلی و قطع خمیر وارداتی، روی آوری به دیگر منابع سلولزی را در پی داشت و لذا با پیگیری جدی و مستمر مسئولین، واحد تولید خمیر از کاغذ باطله با ظرفیت اسمی 400 تن خمیر کاغذ در روز با استفاده از 4 پالپر، تجهیزات تمیزسازی و …. با همت و امکانات نیروهای متخصص داخل کشور طراحی، احداث و عملاً در بهمن ماه سال 1376 به بهره برداری رسید.

با انجام این کار گام بسیار مهمی در جلوگیری از تخریب جنگل و خدمت به محیط زیست کشور برداشته شد. ضمن آنکه اشتغالزایی در سطح شهرها برای جمع آوری کاغذ باطله و پاکیزه سازی محیط زیست را نیز بهمراه داشت.

ماشین کاغذ این صنعت ساخت شرکت بلاک کلاسون کانادا black clawson با عرض کاغذ تولیدی 6/6 متر و خمیر ورودی به توری ماشین دارای 99%آب و 1% خمیر خشک است .

 شرکت چوکا برای تامین خمیر چوب برای شرکت های که توانایی تولید خمیر الیافدار چوب را ندارند با وجود برج پخت خود منحصراً محصولی بنام خمیر رولی کرافت با گراماژ 180 تولید می نماید که هیچگونه مواد افزودنی به آن اضافه نمی شود.

واحد تولیدی صنایع چوب اسالم با مساحتی حدود پانصد هزار متر مربع در منطقه اسالم واقع در گیلان کیلومتر 60 جاده رضوانشهر به تالش و در دامنه گسترده جنگلهای زیبا و منحصر به فرد راشستان تالش در دهه 1340 با استفاده از تکنولوژی کانادایی در زمینه استحصال و تبدیل گرده بینه ها و چوب آلات جنگلی تاسیس و با توجه به وجود مواد اولیه بسیار مرغوب در منطقه به مرور با اجرای طرحهای توسعه و استفاده از تکنولوژی کشورهای اروپایی نسبت به تولید و عرضه فرآوردهای چوبی و مبلمان اقدام نمود.

این شرکت در حال حاظر دارای خطوط تولید نئوپان ، روکش ملامینه ، تولید چسب اوره فرمالدئید و ملامین فرمالدئید جهت تولید نئوپان، MDF و صنایع وابسته ، تولید پالت ، کوره های چوب خشک کنی HILDEBRAND آلمان و واحد مبلسازی و طراحی دکوراسیون داخلی می باشد که با استفاده از نیروهای متخصص و مجرب، محصولات خود را تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می نماید.

محصول نئوپان خام شرکت چوکا با بهره گیری از مرغوب ترین چوبهای صنوبر و گونه های باغی و جنگلی بومی جلگه گیلان و استانهای همجوار، دارای بافتی با کیفیت و یکنواخت میباشد.

نئوپان خام اسالم در دو گرید کیفیت درجه سوپر و درجه یک با قابلیت پرس روکش ملامینه و نیز نئوپان خام درجه دو و درجه 3 جهت مصارف درودگری چندین سال است که در بازارهای مصرف داخلی و خارجی عرضه می گردد.

تولید کود آلی هوموس که از پسماندها ی کارخانه چوکا و تجزیه چوب و شاخ و برگ درختان تولید می شود، یکی از عالی ترین کودها برای تولید کلیه محصولات کشاورزی از جمله تولید گل و گیاه به شمار می رود. منیزیم و فسفات موجود درآن سبب آبرفتی شدن خاك های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاك می گردد. به عنوان تقویت کننده خاك برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. مصارف عمده این محصول در کشاورزی می باشد .

استفاده از کمپوست تاثیر مثبتی بر روی خواص فیزیکی خاك می گذارد مشروط به آنکه به مقدار متناسب با نیازخاك استفاده شود. با مصرف 100 تن کمپوست در هر هکتار از مزارع می توان تغییراتی در خلل و فرج خاك تا 10درصد به وجود آورد.

باگسترش روز افزون صنایع، انسان باعث تخریب جدی کره‌ی زمین و محیط زیست تمام موجودات زنده شده است و خواسته یا ناخواسته در حال تخریب محیط زندگی خود و دیگر موجودهای زنده است.

شرکت چوکا در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود ضمن جمع آوری روزانه در حدود 300 تن ضایعات کاغذی از محیط زیست با ممانعت از قطع 88 هزار اصله درخت در سال گامی مهم در راستای حفاظت از محیط زیست برداشته است.

لازم به توضیح است که در صورت عدم استفاده از کاغذ باطله، برای تولید هر تن کاغذ حدود چهار مترمکعب چوب جنگلی نیاز است و از طرفی پروسه تولید خمیر کاغذ از چوب یک فرآیند پیچیده می باشدکه با اجرای این طرح عملا مصرف موادشیمیایی و انواع انرژی(مکانیکی،الکتریکی،انسانی) رو به کاهش نهاده و با کاسته شدن از دفعات پخت از آ لودگی پساب حاصله نیز کاسته شده است.

از دیگر حرکتهای سبز چوکا در سال 1377، احداث مخزن بتنی به حجم 50000 متر مکعب است که هرساله به ویژه در فصول کم آب، برداشت اب رودخانه شفارود (بعنوان منبع تامین کننده آب چوکا) موجب نارضایتی کشاورزان پایین دستی بوده که از این آب برای ابیاری استفاده می کردند. اما با در سرویس قرار گرفتن این مخزن از اردیبهشت سال 1380، ضمن آنکه کلیه آب های تمیز و هدررفت در سطح کارخانه جمع آوری و مورد استفاده مجدد قرار میگرد، شرایط اقلیمی حوزه رودخانه شفارود به علت کاهش فوق العاده محسوس میزان برداشت آب نیز محفوظ می ماند.

شهرک مسکونی چوکا که در ضلع شمالی کارخانه و در فاصله 5کیلومتری از آن واقع شده است، تا 1376 فاقد سیستم تصفیه فاضلاب بوده و خطری بزرگ آب های پذیرنده را تهدید می نمود. سیستم تصفیه ای که قبلا طراحی و پیش بینی شده بود به دلیل آنکه کامل نبوده و فاقد تجهیزات لازم برای راه اندازی بود، عملا از خط خارج بوده و مسئولین چوکا با درک اهمیت تکمیل و یا طراحی مجدد سیستم تصفیه، با نظارت کارشناسان چوکا اجرای سیستم تصفیه فاضلاب انسانی را عملی ساختند.

هم اکنون تصفیه خانه شهرک ولیعصر که پاسخگوی جمعیت 7500 نفری شهرک می باشد، در سرویس می باشد.

“چوکا به افقی نو همراه با مشتریان خود می اندیشد.